Marián Kováčik

P. Mudroňa 2

955 01 Topoľčany

Tel: +421 903 466 084

e-mail: gnostik@centrum.sk

 

 
 
         

 

Hlavná stránka

Napísali o Gnostik centre

Ponuka služieb

Aktuality a cenník

Prečo Gnostik centrum?

Kde nás nájdete.

Biorytmus plodnosti.

Chrbtica strom života?

SUJOK dispečing vášho zdravia.

Čo vám pripomína ucho?

Čo by ste mali vedieť o masáži.

Môže vám pomôcť magnetoterapia?

Akupunktúra bez ihličiek?

Poznáte  svoje  nohy?

Linky.

 

 

 

 

Chrbtica - strom života ?

Každý mal aspoň raz za život problém s chrbticou. Je to daň, ktorú platíme za vzpriamenú polohu tela. Pomerne málo ľudí si uvedomuje, že blokády v oblasti chrbtice sa nemusia prejavovať len stuhnutým svalstvom a bolesťami chrbta, ale môžu sa podieľať na vzniku celého radu zdravotných ťažkostí.

Podľa názorov ktoré platili v staroveku, chrbtica je sieť kanálov, ktorými sa do tela rozvádza  životná sila. Ak je prúdenie tejto sily obmedzené, vnútorné orgány chradnú a človek ochorie. Preložené do jazyka dnešnej fyziológie – z miechy vychádzajú zväzky nervov, ktoré smerujú k vnútorným orgánom. Poruchy inervácie potom vedú k narušeniu funkcie príslušného orgánu.

Chrbtica môže byť príčinou mnohých ochorení, od problémov zo srdcom, cez dýchacie a tráviace ťažkosti, až k poruchám vylučovacích orgánov. A dokonca, ako dokazuje úspešná metodika známej českej rehabilitačnej sestry Ludmily Mojžíšovej, aj impotencie, alebo ženskej neplodnosti. Preto si zaslúži našu špeciálnu pozornosť. Žiaľ, v skutočnosti jej nevenujeme dostatočnú starostlivosť.

Mnohí vyhľadajú pomoc až potom, keď je už naozaj zle. Sú ľudia, ktorí vtedy automaticky siahnu po tabletkách, mysliac si, že ak odznejú akútne príznaky a bolesť chrbta, všetko je v poriadku. To je ale zväčša  nebezpečný omyl. V Gnostik centre sa neustále stretávam s prípadmi, ktoré sú žalostne zastaralé.

Pritom  už i obyčajná  masáž je jedným z najlepších  a najdostupnejších prostriedkov, ako vzniku problémov v chrbtici predchádzať. Jej preventívne pôsobenie sa však môže prejaviť len keď sa robí pravidelne a najmä, ak sa s ňou začne včas.

Chrbtica si zaslúži aby sme sa o ňu starali, pretože tvorí jeden zo základných pilierov nášho zdravia. Prostriedky sú všeobecne známe. Upraviť pomery na pracovisku tak, aby lepšie vyhovovali ergonomickým požiadavkám, vyvarovať sa chybných pohybových stereotypov a jednostranného zaťažovania, dbať na dostatok pohybu prípadne vhodné kompenzačné cvičenia a správnu životosprávu.

Vo vyspelých krajinách, ku ktorým sa chce rátať aj Slovensko,
si ľudia zodpovednosť za svoje zdravie uvedomujú. U nás sa zatiaľ mnoho ľudí správa tak, akoby sa vlastné zdravie týkalo každého, len práve ich nie.

Jeden môj známy, inak vynikajúci fyzioterapeut, položartom hovorí, že sa k vlastnému chrbtu správame tak macošsky preto, lebo si ho nevidíme. Možno na tom čosi bude, chrbtica sa nám však ohlási  aj sama. Niekedy zjavne, bolesťou a obmedzením pohyblivosti, inokedy skryto a zákerne, v súvislostiach, ktoré by sme na prvý pohľad neočakávali. Nemusí to tak byť. To už ale záleží aj od vás.
 

<< Návrat na hlavnú stránku: